Siła pożądania

Siła pożądania

Siła pożądania
autorem artykułu jest Nina Modzelewska


Pożądanie jest obecne w ludzkim życiu od zarania dziejów. Człowiek ciągle pożąda, pragnie, czasem ta gwałtowna siła jest skierowana ku drugiej osobie, czasem ku dobrom materialnym, a kiedy indziej ku wartościom niematerialnym. Przecież już Ewę w raju ogarnęło pragnienie zdobycia wiedzy...


Miłość erotyczna wywodzi się z seksualnej natury człowieka. Trudno nam wyjaśnić, dlaczego właśnie do tej, a nie innej osoby czujemy tak mocny pociąg. Gwałtowna namiętność prowadzi do dezorganizacji naszego życia, odsuwa na dalszy plan inne sprawy. Namiętność jest bardzo wyczerpująca, mobilizuje cały organizm. Człowiek ogarnięty siłą pożądania funkcjonuje na podwojonych obrotach: zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wszystko zaczyna się niczym w erotycznym filmie. Widzimy kogoś pierwszy raz i czujemy, że bardzo go pragniemy.



Nie wiadomo, czy osoba, która nas zafascynowaÅ‚a jest ciekawa, dowcipna, co jÄ… interesuje ani jakie ma poglÄ…dy. Wiadomo, że ten niespodziewany ,,piorun namiÄ™tnoÅ›ci” to zasÅ‚uga feromonów oraz caÅ‚ej tzw. chemii miÅ‚oÅ›ci, której tajemnic nauka jeszcze do koÅ„ca nie poznaÅ‚a. CzÅ‚owiek, bÄ™dÄ…cy w takiej sytuacji, przestaje myÅ›leć racjonalnie, najważniejsza jest dla niego tylko ta osoba, która go zafascynowaÅ‚a.
To elektryzujące napięcie, zwane pożądaniem, libido, popędem płciowym albo po prostu ochotą na seks, z niepokojącą siłą popycha ku sobie mężczyznę i kobietę.



Naprawdę trudno się oprzeć sile pożądania. Piorun namiętności trafia nie tylko południowców, ale i Polaków, Skandynawów czy choćby Eskimosów. Różnimy się między sobą jedynie umiejętnością odczytywania bodźców seksualnych wysyłanych przez drugą płeć (osoby otwarte i lubiące seks szybciej reagują na subtelne nawet sygnały). Jednakże pożądanie czy namiętność niewiele mają wspólnego z prawdziwą miłością, bo jak powiedział Stanisław Dygant:
"Kiedy się czuje pociąg fizyczny, nieczystą namiętność fizycznych kształtów, to nie jest miłość. Miłość jest pożądaniem czyjejś duszy."




Pamiętajmy jednak, że natura siły pożądania jest bardzo przewrotna: im większe przeszkody do pokonania, tym silniejsza namiętność. A wszelkie niebezpieczeństwa, uczucie niepewności czy zagrożenia podsycają tylko seksualny apetyt. Kto wie, czy Romeo i Julia przeżywaliby tak gwałtowne uniesienia, gdyby nie musieli ukrywać swojej namiętności. Erotyczna siła tkwi częściowo w pokonywaniu tych wszystkich przeciwności, zmienianiu tego, co wydaje się całkiem niemożliwe czy nierealne. A kiedy już wszystkie przeszkody zostaną pokonane i wreszcie poddamy się szaleństwu zmysłów, ono po prostu nieodwracalnie znika...




Pożądanie doprowadza niejednokrotnie czÅ‚owieka wrÄ™cz do obłędu czy szaleÅ„stwa. NamiÄ™tność bywa bardzo destrukcyjna, niezależnie od tego co jest jej przedmiotem. Wystarczy przypomnieć sobie chociażby dzieje Medei, która po zdradzie ukochanego zabiÅ‚a nawet wÅ‚asne dzieci, bo chciaÅ‚a w ten sposób ukarać niewiernego Jazona. Rówież bohaterowie ,,Idioty” Fiodora Dostojewskiego zostajÄ… ogarniÄ™ci „szaÅ‚em” namiÄ™tnoÅ›ci. Rogożyn miotany uczuciem do Nastazji Filipownej, chce zapÅ‚acić za jej miÅ‚ość nawet sto tysiÄ™cy rubli. Ostatecznie palÄ…ca go żądza skÅ‚ania go do próby zabójstwa KsiÄ™cia Myszkina, którego pokochaÅ‚a Nastazja, a później szaleÅ„stwo popycha go do morderstwa ukochanej kobiety.



Z kolei Makbet, tytułowy bohater dramatu Williama Szekspira, jest człowiekiem ogarniętym namiętnością do władzy. Władza była najpierw prawdziwą pokusą, ale w końcu stała się pożądaniem i prawdziwie szaleńczą namiętnością. Pragnienie zdobycia władzy umiejętnie podsycała w nim lady Makbet, która pragnęła zostać królową Szkocji. Dla wspomnianych bohaterów szekspirowskich władza stała się niezwykłą namiętnością, żądzą doprowadzającą do zbrodni. Jakże słuszne wydają się więc być słowa Zygmunta Freuda:
Nasze namiętności często stają się naszym nieszczęściem.




Kamienie szlachetne towarzyszÄ… dziejom ludzkoÅ›ci od zarania dziejów, wzbudzajÄ…c pożądanie, zazdrość i wyzwalajÄ…c ukryte namiÄ™tnoÅ›ci. MajÄ… w sobie nieuchwytnÄ… magiÄ™, która nieodmiennie fascynuje kolejne pokolenia. W imiÄ™ kamieni szlachetnych ludzie gotowi sÄ… do najwiÄ™kszych poÅ›wiÄ™ceÅ„ i najwiÄ™kszych zbrodni... Dlaczego tak siÄ™ dzieje? Na czym polega szczególna ich moc? Kamienie szlachetne to mineraÅ‚y albo substancje pochodzenia organicznego, jak jest w przypadku pereÅ‚ i bursztynu. O ich „szlachetnoÅ›ci” zaÅ› decyduje jednoczeÅ›nie kilka czynników: rzadkość wystÄ™powania, twardość mierzona w dziesiÄ™ciostopniowej skali oraz piÄ™kna barwa.



No i oczywiÅ›cie dochodzi owo tajemnicze „coÅ›” – legenda, tajemnicza historia, wielka miÅ‚ość lub zbrodnia ukryte w milczÄ…cej pamiÄ™ci kamienia. NajwiÄ™ksze pożądanie od wieków wzbudzajÄ… w nas diamenty, rubiny, szmaragdy i szafiry. Niejednokrotnie jesteÅ›my w stanie uczynić wszystko, byleby tylko je posiąść. ZresztÄ… wszyscy chyba pamiÄ™tamy ludzie poszukiwania kamienia filozoficznego, tej legendarnej substancji od wieków poszukiwana przez alchemików. Wedle legend kamieÅ„ filozoficzny miaÅ‚ magiczne zdolnoÅ›ci: można by z niego wytwarzać eliksir życia, który zapewnia nieÅ›miertelność każdemu, kto go wypije.


Taka fascynacja to również szansa, by dowiedzieć się czegoś o sobie jako o człowieku. Dzięki pożądaniu możesz się dowiedzieć jakich granic nie przekroczysz, a które jednak tak. Bo choć pożądanie może Ci obezwładnić, to nie musisz mu przecież ulegać.


Już przecież Oscar Wilde w ,,Portrecie Doriana Graya” stwierdziÅ‚:
(...) człowiek bowiem ma w sobie naturalny instynkt trwogi przed namiętnościami i popędami, które zdają się być silniejsze od niego samego, a które on dzieli świadomie z tworami o niższym ustroju.



--
Serwis Partnerski ONNYKS
www.onnyks.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Po co komu cyfrowe wydanie prasy?
Sukces - upór czy wytrwałość?
Internet jako narzędzie dotarcia do Pacjentów
Rezygnacja z pracy by założyć własny biznes
Dlaczego brakuje nam motywacji do ćwiczeń?